SERVICE LEADERSHIP SUMMIT

SUNUŞ (*)

Aile şirketlerinin değerli genç üyeleri; inanın ki aile şirketinizin varisi olarak ticareti, üretimi, pazarlamayı, satışı, varlık yönetimini ve benzeri konuları; yetenekleriniz, eğitiminiz ve isteğiniz çerçevesinde öğrenirsiniz.

Ama asıl öğrenmeniz gereken, tanımanız gereken kendinizsiniz. Evet, işe kendinizi tanımakla başlayın. Kendinizi okuyup tanıdıkça insanı, ilişkileri, eşyayı, dünyayı ve bu muazzam sonsuzluk âlemini tanıyabilir, anlayabilirsiniz. Kendinizi tanıma yolculuğu, içinizdeki cevherle buluşturacaktır sizi. Mantığınızla gönlünüz aynı karede buluşacak ve birbirlerini destekleyecektir.

Bildiğiniz üzere hayat yolculuğu ciddi engellerle doludur. Yaşam ilerledikçe büyüyen bu engellerle başa çıkmak, kuvvetli olmayı gerektirir. Peki, nasıl kuvvetli olacaksınız? Ailenin temel değerlerini ve ahlakını temel alarak modern işletme sistematiğini nasıl oluşturacaksınız?

Tabi ki doğuştan getirdiğiniz temel yetilerinizi harekete geçirerek,  kendinizi en iyi biçimde yetiştirerek, çeşitli donanımlar ve deneyimler edinerek güçlü olacaksınız. Varlık âleminin en önemli canlısı olarak insan olmanın erdemini yakalayarak ve insani derinlik yolculuğunda mesafe alarak güçleneceksiniz. Özellikle gençlik yıllarınızın yitirilmiş zamana dönüşmemesine büyük özen göstereceksiniz. Bunun için bunca varlığın içinde “hiç” olmayı başarabilmelisiniz. Unutmayın ki “hiç” olmayı başaranlar; hayatta sevilirler, üretirler, başarılı olurlar, kalıcı olurlar. Çünkü onlar, sadece dünyaya değil ötesine de göz kırparlar. Çünkü onlar, insanların gönüllerini kolayca kazanırlar.

Bütün bunlar herhangi bir insan için de çok önemlidir kuşkusuz. Ama bir aile şirketinin yetişmekte olan genci, üyesi, varisi olarak sizin için çok daha önemlidir. Nitekim belki farkında değilsiniz ama siz bir lider adayısınız. Evet, gelecekte aile şirketinizi daha üst kademelerde yönetecek ya da yönetenler arasında yer alacaksınız. Peki, aile şirketinizde nasıl bir lider olacaksınız? Otorite kökenli, sürekli almaya odaklanmış, benlik çıkmazına girmiş ezen bir lider mi? Yoksa vermeye odaklanmış, gönlünü takipçilerine kaptırmış, başkasını kendine tercih edebilecek yüksek bir insani erdemin yolcusu olan hizmetkâr bir lider mi?

Gelin siz şimdiden karar verin. Bir gönül yolcusu olun. Bir hizmetkâr lider adayı olun. İnanın ki böylece kendinize, ailenize, aile şirketinize, ülkenize ve dünyaya daha büyük katkılarınız olacaktır.”

Dr. İlhami FINDIKÇI 

 

(*) Dr. İlhami Fındıkçı’nın Bir Gönül Yolculuğu: Hizmetkar Liderlik (2009), Aile Şirketleri (2005) ve Eyvah! Yeni Kuşak Geliyor (2014) kitaplarından alınmıştır.