Recent Articles

Aile Şirketleri

A+ A-

 

 

 

 

 

 

 

Alfa Yayınlarından çıkan Dr. İlhami Fındıkçı imzalı Aile Şirketleri kitabı kısa zamanda 6. baskısına ulaştı.

Eğitimi, işi, görevi, konumu ne olursa olsun zorlanıyor günümüz insanı. Öyle ki hayatımızın hemen her karesini etkisi altına alan hızlı bilgi artışı, yoğun teknoloji, hızlı iletişim ve benzeri gelişmeler, insani değerlerden beslenmediğinden hayatı tehdit ediyor. Ve sade, sıradan, değer odaklı hayat, yerini daha karmaşık, yalnız ve sanal bir yaşama terk ediyor. İnsanlar; güneşten, topraktan, denizden, taştan giderek uzaklaştıkları gibi Keloğlan’dan, Pinokyo’dan,  Yunus’dan, Mevlana’dan kısacası öz değerlerinden yani ki kendilerinden de uzaklaşıyorlar hızla. Büyük düşünmek uğruna kendini, öz değerlerini ihmal ediyor da insan, kendisine dışarıdan dayatılanların peşine düşüyor. Böylece bedenler giderek besleniyor, büyüyor buna karşılık ruhlar giderek gıdasız kalıyor ve eriyor. Oysaki büyük düşünmek, öncelikle insanı okumayı ve kendi gerçeğimizle yüzleşmeyi gerektiriyor.

Hiç kuşku yoktur ki her insan için geçerli olan bu değişim ve dönüşüm süreci, yüzlerce kişiye aş kapısı olan, milyonlarca lira katma değer üreten, hizmet ya da üretim alanında bir marka olmuş aile şirketlerini daha yoğun biçimde etkilemektedir. Yine hiç kuşku yoktur ki aile şirketlerinin hissedarları, varisleri, aile üyeleri, yönetici ve çalışanları, her geçen gün aile ve şirket içindeki rollerini sürdürmekte daha da zorlanmaktadırlar.

Oysaki kendi gerçeğini yakalamak suretiyle bir aile şirketi çok daha uzun ömürlü olabiliyor. Nitekim aile şirketlerinde kurumsallaşma; kendisi olmaktan çıkmak değil aksine kendi başarısının arkasındaki asal değerleri keşfetme, bunları küresel değerlerle yan yana getirme,  sürdürülebilir bir kurallar zinciri olarak sistematize etme ve uygulamaya koyma çabasıdır.

Aile şirketlerinin kurumsallaşma sürecindeki çabalarına rehberlik etmeyi hedefleyen Aile Şirketlerinde Yönetim ve Kurumsallaşma kitabımızın, yıllardır birçok aile şirketinin, liderin, varisin, profesyonelin başucu kitabı olduğunu görmekten mutluyuz. Dolayısıyla bu naçizane çalışmamızın her baskısını okurlarımızın bize yüklediği bu sorumluluğun bilinciyle yeniden düzenlemeye özen gösteriyoruz.

Aile şirketlerine yönelik danışmanlık çalışmaları, seminerler, konferanslar ve kitaplarımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Saygılarımızla.

Kitap 7 ana bölümden oluşuyor:

  • Aile şirketlerinin kuruluşu ve gelişimi
  • Aile şirketlerinde kurumsallaşma ve yeniden yapılanma
  • Aile şirketi anayasası
  • Aile şirketlerinde liderlik ve performans değerleme
  • İkinci kuşağın yetiştirilmesi, aile ve eğitim
  • Ülkemizden örnek aile şirketleri
  • Aile şirketlerinden dersler 

 

Sayfa Sayısı : 394

Baskı Yılı : 2005

Dili : Türkçe 

Yayınevi : ALFA