Recent Articles

İnsani Derinlik

A+ A-

İnsani derinlik yolculuğumuza hoş geldiniz.

Bu kitabın temel amacı, hızla yaşanan insani değerlerdeki yıkımla başa çıkacak insani derinlik yolculuğumuza yardımcı olmaktır. Kendi adıma nicedir başladığım bu yolculuğa isteyen okurlarımı da ortak etmek istedim.

Yabancılaştığımız, kendimizden uzaklaştığımız, kalabalıkta yalnız, gürültüde sessiz kaldığımız bilgi çağında, insanı ve insanlığı yeniden kazanma yolculuğudur bu. İnadına “insan olma” ve “insan kalma” arayışı da diyebiliriz.

İnsan olarak fizik, mantık ve ruh olmak üzere üç temel yapı ve donanıma sahibiz. Fizik yapımız ile çevremizdeki maddi eşya ve varlığı fark ederiz. Mantık yönümüzle onlardaki işleyişi objektif olarak ortaya koyarız. Ruh tarafımızla da tüm bunların arkasındaki gerçekleri sezmeye, hissetmeye ve onlara inanmaya çalışırız.

Bu kitaptaki iddiamız şu: Günümüz insanının maddi-fizik yönü ve “ben”lik tarafı giderek şişiyor. Böylece içgüdülerin direksiyonundaki bedenin istekleri ile şahlanan tüketim davranışı, hayatımızın merkezine yerleşiyor. Mantık ve irademiz, belirleyici olmaktan uzaklaşıp bedensel hazlarımıza yenik düşüyor.

İnsan olarak esas varlık nedenimiz olan ruh, duygu-gönül-kalp tarafımız eridikçe, eriyor. Dolayısıyla her birimiz hayat semalarımızda uçuyoruz ama kanatlarımızı muhabbete açamıyoruz bir türlü.

Peki, çözüm nedir? Çözüm, herhangi bir “canlı” olmanın ötesinde “insan” olmanın gerektirdiği insani derinlik yolumuzu ve yolculuğumuzu yeniden inşa etmektir.

İnsani derinlik, sıradan olmayı aşmaktır. Gönlümüzde diğerlerine de yer açmaktır. İç zenginliğimizi ve donanımlarımızı hayat alanına daha çok yansıtmaktır. Kendimizi aşıp diğerleri için de bir katma değer üretmektir. Ölümden çalınan bir zaman dilimi olan hayatın sahnesinden çıkmadan bir iz bırakabilmektir seyircilere.

İnsani derinlik yolculuğumuzu içerik olarak; aile, aşk ve kişisel gelişim kavramları çerçevesinde ele aldık. İnsani değerlerdeki yıpranmanın üç önemli adresi olarak görüyoruz bu kavramları.

İnsani derinliği öncelikle ailede kazanıyor ve çoğunlukla yine burada yitiriyoruz. Dolayısıyla aile ve özellikle aile içi iletişim, insani derinlik yolculuğumuzun kaynağı ve başlangıcıdır. İletişim sürecindeki minik değişikliklerle bizi eksilten kavgalara, ayrılıklara, şiddete bulaşmadan birbirimizi kazanmamız mümkün.

Günümüzün sevgileri, sevdaları, aşkları da karıştı birbirine. Ve cinsellik bütün ilişkilerin gizli/açık baş aktörü. Ferhat olmadan Şirinlerimiz, Leyla olmadan Mecnunlarımız olsun istiyoruz. Halbuki aşk, başkasının derdiyle dertlenmek, sevinciyle şenlenmektir. Ötekinin gönlüne girerek kendini sıfırlayabilmektir. Gerginlikten değil hoşgörüden beslenen bir hayatı tercih etmektir. “Ben” dağından inerek “biz” denizine karışabilmektir.

Ailede arzu edilen iletişimin kurulması ve kaynağını hizmetkârlık denizinden alan gerçek aşkın yakalanmasında kişisel gelişimin vazgeçilmez bir rolü vardır.

Kişisel gelişim, hayatı bir öğrenme alanına çevirmektir. Hem de sadece kendimiz için değil başkaları için. Sadece kendimize değil; çevremize, bizi yetiştiren topluma, dünya insanına borcumuzu ödeyecek bir başarı güdüsüne, mücadeleye, üretkenliğe, hoşgörüye odaklanan bir kişisel gelişim anlayışı, toplumsal gelişimin de anahtarı olacaktır. Esasen fizik ve maddi yönümüz ile biraz da mantık ve irade tarafımızı geliştirmeye hapsolmuş kişisel gelişimi, değerler ve ruh düzeyine taşımaktır bu. Bedensel ve maddi çıkarları aşan, insani değerleri ve ruhsal olgunluğu dert edinen bir kişisel gelişim anlayışından söz ediyoruz.

Nitekim bizi azaltan, yavaşlatan, yalnızlaştıran, birbirimize düşüren kısır çekişmeleri bırakarak insani derinliğe götürecek gerçek bir kişisel gelişime ihtiyacımız var.

İnsani Derinlik’in hedef kitlesi, 7’den 77’ye herkestir. Nitekim yaşı, cinsiyeti, eğitimi, konumu, mesleği ne olursa olsun insani derinlik yolunun yolcularını hedef aldık. Bu yolda herkesin kendine göre az ya da çok engelleri var. Ve bunların aşılması gerekir. Dolayısıyla kitabımızı yazarken insani derinlik yolcularının tamamı ile ilgili örnekler, hikayeler, yaşanmış olaylara yer verdik.

Yazı dilinde, kısa cümlelere, doğrudan anlatma, öz Türkçeye, kaynak kişilere, aşırı akademik kalmamaya ama sıradan da olmamaya, çeşitli spotlarla konunun daha iyi anlaşılmasına, kısa ara başlıklarla rahat bir okumayı sağlamaya özen gösterdik.

Bir yıllık İnsani Derinlik yazım yolculuğumuzda yalnız değildik çok şükür.

Öncelikle yetişmemizde katkısı olan bütün hocalarımıza, aile şirketi danışmanlığı çerçevesinde birlikte olduğumuz, birçok şey öğrendiğimiz ve buradaki birçok bilginin kaynağı olan değerli iş adamı dostlarımıza, kurumlarımıza teşekkür ederim.

Yazım ve tartışma aşamalarında kahrımı çeken Değer Danışmanlık ailesindeki arkadaşlarımız; Fatma Ça­kır, Orhan Horasan ve Sebahattin İlhan’a, derin düzelt­meleri ile beni şaşırtan Mahmut Karamustafaoğlu’na, içeriğe ilişkin soruları ile beni yoran Ayşe Sultan Fındıkçı’ya teşekkür ederim.

Kitap fikrini her zamanki gibi destekleyen ve tüm aşamalarda özel çaba harcayan yayıncılarımız Faruk Bayrak, Vedat Bayrak ve Ali Bayraka, değerli görüşlerini esirgemeyen Rana Gürtuna’ya teşekkür ederim.

Çalışmamızın ilk halini okuyarak çok değerli görüşlerini esirgemeyen Prof. Dr. Yahya Akyüz, Prof. Dr. İrfan Erdoğan’a ve iş arkadaşım İlknur Mete’ye teşekkür ederim.

Tanıştığımız ilk günden bu yana heyecanımıza heyecanını katan, “artık tamam” dediğimizde bile yeni eleştiriler ile yeni güzellikler katan değerli editörümüz Suat Koyuncu’ya içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Ve nihayet kitap diye diye zamanlarını daralttığım anneme, babama (ellerinden öpüyorum), eşime, Ayşe Sultan’a, Ahmet Şamil’e, Fatma Belkıs’a, Mehmet Ali’ye bağışlamaları dileği ile teşekkür ediyorum.

Ve son söz, son teşekkür de siz değerli okurlarımıza. Lütfen insani derinlik yolculuğunuzda kendinizi hafife almayın. Çünkü siz aslında yürüyen bir hazinesiniz. Bu hazine, etkisiz bir eleman gibi gelip geçmemeli hayat sahnesinden.

 

Sayfa Sayısı : 241

Baskı Yılı : 2010

Dili : Türkçe 

Yayınevi : ALFA 

 

İsme özel imzalı kitap siparişi için : 0212 876 96 96 

Kitap Bedeli : 12 TL'dir.  ( Kargo bedeli fiyatlandırmaya dahil değildir.)