Recent Articles

İnsani Derinlik

A+ A-

 

 

 

 

 

 

 

“Geçmiş yaşantınıza baktığınızda arkasında durur musunuz hayatınızın? Yeniden verilse mesela ömrünüz, sıfırdan başlasa yıllarınız; ne yapardınız, neleri değiştirirdiniz hayatınızda?”

Aşk bir uyanıştır aslında. Maddi sevgileri aşıp önce kendine sonra diğerlerine uyanış. Sevenle sevileni aynı ateşte buluşturan, katıksız, karşılıksız, yoğun biraz da başı dönmüş bir sevgidir bu. Nihayet aşk, sözün bittiği yerdir. Hiçliği kabullendiğimiz bir insani derinlik yolculuğudur.

Aile için asıl soru şu: Çevrenizde kimler var? Zamanınızı kimlerle harcıyorsunuz? Kimlerin kokusunu, rengini, derinliğini taşıyorsunuz? Başınızı hangi omuzlara yaslayıp icabında ağlıyorsunuz?

Kişisel gelişim, salt kendimizi bir yerlere getirme kaygısının ötesindedir. Ailemize, toplumumuza, dünyamıza ve ötelerin ötesine borcumuzu ödeyecek bir kişisel derinliğe, olgunluğa, üretkenliğe ulaşarak, insani derinliği toplumsal gelişimin anahtarı haline getirmektir.

İnsani derinlik; sıradan olmayı aşmaktır. Gönlümüzde ötekilere de yer açmaktır. İç zenginliğimizi hayat alanına daha çok yansıtmaktır. İnsanlara bir katma değer üretmektir. Hızlı değişim ve dönüşümün ezdiği kişiliklerin yeniden inşası ve inadına “insan” kalmanın bilincine varmaktır.

“Ben”e kişisel çıkarlara yani fiziksel ve maddi yönümüzü geliştirmeye hapsolan kişisel gelişimi; ruh-gönül-kalp yönümüzü de kapsayacak “öteki”ni de hoş görecek bir zirveye ulaştırmanın yolculuğudur insani derinlik.

Kendinizi hafife almayın çünkü siz aslında yürüyen bir hazinesiniz. Bu hazine, etkisiz bir eleman gibi gelip geçmemeli hayat sahnesinden. (Kitabın arka kapağından)

 

Sayfa Sayısı : 241

Baskı Yılı : 2010

Dili : Türkçe 

Yayınevi : ALFA